Our Lord’s Lutheran History

Our Lord’s Lutheran Church was established in November of 1959. From 1959 to 1963 the congregation met in the Casady School Cafeteria located at 9500 N. Pennsylvania in Oklahoma City.  A permanent home was established at 2900 West Hefner, Oklahoma City in 1963 by constructing a Chapel and Sunday School Rooms.  In 1968 the current Sanctuary was built and additional Sunday School rooms were added.  In 1996 a Fellowship Hall was constructed to better serve the needs of the congregation and the parking lot was expanded.

Our Lord’s has been served by 10 pastors: Roger Gieschen (1958-1969); Dr. Gerhard Gieschen (1970-1975), Roger’s Father, who served as interim and calling pastor; Dr. Dale Gregoriew (1970-1976); Carl G. Hansen (1974-1984); Michael W. Evans (1984-1987); Tom Hilger (June 1, 1988 to June 30, 1997); guest pastors Jimmy Christian, and Luther Salzgiver; Joel Mark Flugstad (December 1, 1998 to January 1, 2013); Interim Pastor Dick Jebsen (January 2013 to August 2014), and Pastor Amanda Esping (August 2014 to November 2019).